June 2018 - PNW District Convention
Tuesday, June 12 - Wednesday, June 13, 2018
Evergreen Lutheran High School, Tacoma, WA
Housekeeping
Presentation Handouts
PNW Convention Reports
General WELS Reports
Circuit Updates
Greetings
WELS School Reports
Elections
From the Floor:
On the Ballot:
Inter-Circuit
Last Convention
Tuesday, June 12 - Wednesday, June 13, 2018
Evergreen Lutheran High School, Tacoma, WA
Housekeeping
- 2018 Convention Letter
- 2018 PNW Convention Agenda
- 2018 Convention Dues Invoices
- 2018 Travel Subsidy Request Form .doc (editable)
- 2018 Travel Subsidy Request Form .pdf (printable)
- Delegate Credentials Form
Presentation Handouts
PNW Convention Reports
- A.00 RTTD: Report to the Twelve Districts
- A.01 District President's Report
- A.02 PNW District Mission Board and Home Missions Report
- A.03 Synodical Council Report
- A.04 PNW Delegates to 2019 Synod Convention
- A.05 District Convention Proceedings
General WELS Reports
- B.01 WELS CEF - Information Summary
- B.02 WELS CEF - 2017 Activity Update
- B.03 Commission on Special Ministries Report
- B.04 Multi-Language Publications
- B.05 The Lutheran Home Association
- B.06 Northwestern Publishing House - New and Noteworthy
- B.07 Northwestern Publishing House - New and Noteworthy 2
- B.08 Northwestern Publishing House Report
- B.09 Christian Life Resources
- B.10 Truth in Love Ministry
- B.11 WLCFS - Christian Family Solutions
- B.12 Christian Aid and Relief
- B.13 WELS Missions - Faces of Faith
- B.14 CSM Misson of the Deaf and Hard of Hearing Report
- B.15 Highlights of Italy Flyer
- B.16 Koine (FREE) Worship Media Video
- B.17 EdTech: 8x11 b&w, 8x11 color, 1/2 sheet b&w, 1/2 sheet color
- B.18 Link to Jon Hein's SC Presentation and Videos
- B.19 Ministry of Christian Giving Presentation
Circuit Updates
- C.01 Alaska Circuit
- C.02 Geoduck Circuit
- C.03 Idaho Circuit
- C.04 Oregon Circuit
- C.05 Rainier Circuit
- C.06 Sonshine Circuit
Greetings
- D.01 Western Wisconsin District
- D.02 North Atlantic District
- D.03 Dakota-Montana District
- D.04 Arizona-California District
- D.05 Southeastern Wisconsin District
- D.06 Nebraska District
- D.07 Northern Wisconsin District
WELS School Reports
- E.01 Wisconsin Lutheran Seminary Summer Spotlight
- E.02 MLC Campus Master Plan
- E.03 Michigan Lutheran Seminary
- E.04 Wisconsin Lutheran College
- E.05 Evergreen Lutheran High School
Elections
From the Floor:
- #1 - District President - Pastor John Steinbrenner
- #2 - 1st Vice President - Pastor Joel Nitz
- #3 - 2nd Vice President - Pastor Daniel Lange
- #4 - District Secretary/Treasurer - Pastor Matt Zimpelmann
On the Ballot:
- #5 - Synodical Council Rep - Brent Masters
- #6 - Mission Board Pastor - Pastor Craig Wasser
- #7 - Mission Board Lay Leader - Mr. Mel Kam
- #8 - Nominating Committee Chairman - Pastor Jason Strong
- #9 - Nom. Comm. Cascades Conference Pastor - Bryan Schwarz
- #10 - Nom. Comm. Alaska Conference Teacher - Mr. Ryan Holper
- #11 - Board of Appeals Pastor - Pastor Kevin Schultz
- #12 - Board of Appeals Teacher - Mr. Paul Leifer
- #13 - Board of Appeals Layman - Mr. Dennis Twenge
Inter-Circuit
- Circuit Pastors (Done in individual circuits,
but please report names to the district secretary: Text 907-690-1660 or email [email protected].)
- Alaska Circuit - Pastor Jason Strong
- Geoduck Circuit - Pastor Fred Schleg
- Idaho Circuit - Pastor Dan Kramer
- Oregon Circuit - Pastor Thad Bitter
- Rainier Circuit - Pastor Tom Voss
- Sonshine Circuit - Pastor Tim Wilkens
Last Convention